21. møde i UdeskoleNet på Karpenhøj Naturcenter

15. maj 2017 på Karpenhøj Naturcenter

Allerede søndag sidst på eftermiddagen samledes godt 30 udeskolefolk på Karpenhøj. I fællesskab blev der bygget en sydegrube og lavet rigtig dejlig mad. Der var god stemning med masser af netværkssamvær, hygge og erfaringsudveksling. Naturvejleder Karsten Rybjerg var også kommet til og stod for snitteaktivitet.

dscf2508_0.jpg
 
dscf2524_0.jpg

Mens solen og disen kæmpede sluttede flere udeskolefolk sig til, så vi var omkring 80 mennesker, da det 21. møde i foreningen skulle begynde. Naturvejleder Mette Refshauge Foged fra Karpenhøj bød velkommen og fortalte om stedets aktiviteter. De tilbyder udeskoleforløb, teamforløb, event og temadage for virksomheder, private arrangementer mv.

Foreningens formand Karen Barfod holdt et oplæg med titlen ”Lidt om udeskole og lidt ny forskning”.
Se oplægget her

Som optakt til det fokus, der var på mødet, var alle blevet bedt om at medbringe genstande og disse blev brugt en ”makkersnak” og det blev fult op af at Lars Hansen holdt et kort oplæg om spændingsfeltet mellem natur og kultur.

dscf2582_0.jpg

Efter en kort intro til workshops fordelte folk sig.
 
dscf2617_0.jpg

Karen Barfod og Franz Holmberg stod for en ”Udeskole Basic” workshop. Se noter om oplægget her
 
dscf2617_0.jpg
 
”Fortællinger ved Gravhøjen” var titlen på HP Stenbæks workshop. Link til undervisningsforløb fra Mols Bjerge findes her

Der blev arbejdet med Landart i ”Perspektiver på udeskole i spændingsfeltet mellem natur/kultur i tværfaglig undervisning i billedkunst, sløjd og N/T”, som var Cathrine Becher og Mette Blochs workshop.
 

dscf2641_0.jpg

Efter en gåtur i landskabet til Trehøje var det frokost i det fri med en fantastisk flot udsigt i dejlig solskin.
Fælles workshoppen, som derpå var på programmet stod Ole Sørensen, Moesgaard og Odder Museum og Jens Reddersen, Nationalpark Mols Bjerge for. Det handlede om formidling af natur og kultur. De skiftedes til at fortælle og anvendte dertil forskellige formidlingsteknikker. I en Walk and Talk tilbage til Karpenhøj, var der lagt op til overvejelser…
 
img0930_0.jpg

Årets generalforsamling var som altid kort og præcis (17 minutter inklusive valg). Se referatet her

Så var det tid til at uddele Udeskoleprisen, som hvert år gives som en hæderspris til en person eller organisation, der har gjort noget særligt for udeskole i Danmark. Udeskoleprisen 2017 tildeles Malene Bendix. Formand for UdeskoleNet, Karen Barfod, motiverede hædersprisen: ” Kære Malene, du har med utrættelig energi og kvalitetssans arbejdet med udeskole og med skoven-i-skolen siden den allerførste spæde start. Du giver ikke op, og du giver ikke køb på hurtige løsninger, men arbejder grundigt, godt og med stor åbenhed med alt det, du tager fat på. Og det er både hjemmesiden skoven-i-skolen og udeskole.dk, som du fremsynet og vedholdende har gjort til platformen for udeskole i Danmark. Det var med de første store udeskolekonferencer herhjemme, hvor du selv rullede tæpper ud i gymnastiksalen på Brandbjerg Højskole for at forbedre akustikken og stod med dine stribede strømper og holdt oplæg på dansk og engelsk. Det er med dit arbejde med viden-i-virkeligheden, som med en vandreklit af arbejdsindsats blev skrevet, trykt (igen og igen) og sendt ud til alle skoler i Danmark, hvor du pakkede og pakkede og satte adressemærkater på”.

 

dscf2788_0.jpg

Med prisen følger et Nonnetit æbletræ fra Æbleværkstedet.  
Som tak læste Malene digtet ”Brønden”.

Til slut fortalte planlægningsgruppen bag næste møde på Skovshoved Skole, sat vi godt kan glæde os til 5. september 2017, hvor temaet er ’Fold dit nærområde ud’. De udleverede en lille flyer.

 

img_0937_0.jpg

Der blev opfordret til at melde sig til at lægge hus til næste forårsmøde eller at komme med ideer til tema.
Frank fra DGI gjorde reklame for deres tilbud ”Udeskole - læring i bevægelse”, hvor 20 nye skoler kan komme med. Skolen bliver certificeret som udeskole, får konsulenthjælp, uddannelse af to tovholdere, udeskoledage med elever til en pris af 45.000.
Rikke fra Nationalt Netværk af skoletjenester gjorde reklame for at de afholder en temadag for lærere i udskoling og formidlere i eksterne læringsmiljøer om De fællesfaglige naturfaglige fokusområder og brug af eksterne læringsmiljøer.
 
Tak for denne gang!

 

Kolofon

Tekst: Dorte Vind; Foto: Jan Wilkens